Preskočiť na obsah

VÝSTAVA „ ČARO JESENE“

Základná organizácia Slovenského zväzu záhradkárov, Únia žien a Jednota dôchodcov v Letničí usporiadali dňa 12. októbra 2014 v kultúrnom dome už 14. ročník výstavy ovocia a zeleniny pod názvom „Čaro jesene“. Výstavy sa zúčastnilo 28 vystavovateľov. Vystavených bolo 61 kolekcií jabĺk, 6 kolekcií hrušiek, 22 kusov zaváranín, 3 druhy orechov, 2 druhy lieskovcov, 3 druhy medu a medoviny, 6 druhov liečivých rastlín, zelenina-mrkva, petržlen, zemiaky, pór, chren, červená repa, kaleráb. Celú výstavu dopĺňali jesenné dekorácie napr. pán a pani z dýň, dekorácie v sklenených pohároch, v ošatkách, suché kvety. Obohatením a oživením boli rôzne druhy izbových kvetov. Originálnymi prácami sa pochválili deti z Materskej školy a ZUŠ.

Vyhodnotenie výstavy :
Ovocie a zelenina :
1. Pavol Smolinský
2. RNDr. Kvetoslav Kociňák
3. Štefan Štepán
4. Milan Ondráš
5. Marián Smolinský
Kvety a dekorácia:
1. Ing. Katarína Kotvanová, Marta Kotvanová
2. Mária Šebestová
3. Helena Junošová
4. Bc. Dagmar Kociňáková
5. Magda Ondrášová

Všetci vyhodnotení obdržali vecné ceny od SZZ a Únie žien. Na okresnej výstave v Senici, ktorá sa konala 16.-18.10.2014 bolo z výstavy z obce Letničie vystavovaných 12 kolekcií jabĺk, 3 kolekcie hrušiek, 1 kolekcia zemiakov a cibule zo semena a 1 kolekcia orechu kráľovského.

Plody našej dediny 2013

V nedeľu 13. októbra 2013 sa v v kultúrnom dome v Letničí konal pod názvom Plody našej dediny XIII. ročník záhradkárskej výstavy ovocia, zeleniny, kvetov a výtvarných prác detí ZŠ s MŠ.

Organizátormi tejto akcie bola ZO Slovenského zväzu záhradkárov, Únia žien a Jednota dôchodcov. Hlavnou organizátorkou a aranžérkou výstavy bola predsedníčka miestnej Únie žien pani Magda Ondrášová. Predsedníčka Jednoty dôchodcov pani Emília Štepánová sa postarala o občerstvenie v podobe výborných oškvarkových pagáčov. Nielen pre mužov bol pripravený burčiak. Napriek tohtoročnej všeobecne menšej úrode sa výstavy zúčastnilo 15 vystavovateľov ovocia a zeleniny. Vystavených bolo najviac jabĺk, ďalej hrušky, orechy, slivky, hrozno a dulovec japonský. Vystavovanú zeleninu tvorili mrkva, petržlen, celer, paštrnák, cibuľa, cesnak, zemiaky, paprika,paradajky, červená repa, kaleráb, patizóny, tekvice jedlé aj ozdobné, kukurica a chren. Priestor kultúrneho domu prevoňala vzorka sušených hríbov a jabĺk /p. Elena Jurčová/. Vystavené boli aj ukážky džemov a čalamád. Hneď v blízkosti vstupu do sále kultúrneho domu návštevníkov zaujali ukážky výsledkov práce miestneho včelára pána Jána Hrubšu. Okrem 4 druhov medu a medoviny to boli aj pekné sviečky zo včelieho vosku, ktoré vyčaria slávnostnú atmosféru v domácnostiach počas Vianoc.Farebnosť ovocia a zeleniny dopĺňali aj jesenné kvety zastúpené chryzantémami, muškátmi a v tomto regióne kvetmi, ktoré sú v tomto regióne známe pod názvom okrasná červená „kopriva“.Sprievodnou akciou bola tradične výstavka jesenných výtvarných prác detí a žiakov ZŠ s MŠ Letničie.Ich práce nápadite využili viacero prírodných materiálov: gaštany, líste, tekvice, papier a jutovina. Každý dá iste za pravdu slovám, že najkrajšími plodmi našej dediny sú samozrejme deti. Od nich bude hlavne záležať aká bude budúcnosť nielen celej dediny Letničie.
 

Hodnotenie vystavovaných exponátov ovocia a zeleniny:
1. RNDr. Kvetoslav Kociňák
2. Mgda Ondrášová
3. Pavol Smolinský
4. Marián Smolinský
5. Ján Hrubša

Poďakovanie patrí všetkým vystavovateľom, ktorí si dali námahu priniesť svoje exponáty; organizátorom-za ich trpezlivosť a návštevníkom za ich hojnú účasť. Každý vystavovateľ bol odmenený vecnou cenou. Najkrajšie záhradkárske výpestky poputujú na okresnú výstavu.

Výstava ovocia a zeleniny 2012

i pochutili burčiakom, hodnotili kolekcie a určili nasledovné poradie : 1. RNDr. Kvetoslav Kociňák, 2. Marián Smolinský, 3. Milan Ondráš, 4. Pavol Smolinský, 5. Ján Štepán, 6. Štefan Štepán, 7. Rudolf Smolinský st., 8. Jana Ovečková, 9. Katka Kaššová, 10. Ján Hrubša. Po výstave niektoré vzorky ovocia a zeleniny sa doručili na Oblastnú výstavu do Sobotišťa.

Výstava ovocia a zeleniny 2011

„Kde chodil dedo v stopách predkov siať zrno, tiché zvery pásť, kde chlieb tvoj vonia čerstvou striedkou – je tvoj diel zeme, tvoja vlasť.“ To bolo motto tohtoročnej výstavy ovocia, zeleniny, výrobkov z nich a výstavky kvetov, ktorá sa konala v nedeľu 25. septembra v Letničí. Pri vstupe do dvora kultúrneho domu zabrúsili návštevníci podujatia trochu do histórie.
Na dvore trónil starý rebriňák, ktorý zapožičal Stanislav Smolinský, medomet a šrotovník bol od  včelára Štefana Junoša. Chomút  a cepy poznali aj žiaci ZŠ s MŠ, rumpľa, piest z roku 1913 od Petra Kukliša bol už pre nich oriešok. Aj starší sa tak trochu poharkali, ako sa volá chomút pre  kravy (jarmo). Pred dverami kultúrneho domu stála obrovská juka od Márie Nemcovej. A čo bolo vo vnútri? Nádherné ovocie, zelenina, kvety, medovina, okrasné dyne. Na jednej z nich svietil pozdrav „Ahoj“. Nie však nakreslený, čuduj sa svete, s dyňou rástol odmalička. Bol do nej vyrytý a postupne sa malé Ahoj rozrástlo na veľký pozdrav. Tento nezvyčajný výtvor poskytla na výstavu Bc. Katka Kotvanová. Jej mamka Marta vystavovala zase okrem rôznych košíkov aj storočnú formu na bábovku. Ako dôkaz funkčnosti bola k dispozícii ochutnávka ešte teplej pochúťky. Vymenovať všetky exponáty  nie je možné. Jednu chybičku však podujatie predsa len malo. Burčiak bol totiž taký výborný, že už v polovici výstavky bolo po ňom. Nedivte sa. Každý, kto ho ochutnal, si chcel vymeniť krv  a každý vie, že burčiaku treba vypiť toľko, koľko máme v tele krvi… Organizátori, výbor MO Slovenského zväzu záhradkárov Letničie pod vedením Milana Ondráša, sa však nenechali zaskočiť. Ihneď našli náhradné riešenie a zasa bolo všetkého dosť. Hlavnou aranžérkou výstavy bola predsedníčka miestnej Únie žien Magda Ondrášová,  ktorej vypomáhali ďalšie dve členky miestnej organizácie.
Sprievodnou akciou bola výstavka jesenných výtvarných prác detí a žiakov ZŠ s MŠ Letničie, ktorú strážila bosorka na metle. Ako každý rok aj teraz vyhodnotila komisia najkrajšie predzáhradky v obci. Prvá cena patrila priedomiu Antonovi a Dane Kudláčovcom, druhá Františkovi a Alojzii Smolinským a tretia Igorovi a Martine Ondrúškovcom. Hodnotenie vystavovaných exponátov ovocia a zeleniny bolo kvôli objektivite zverené do rúk chalupárov, ktorí stanovili nasledovné poradie: 1. Marián Smolinský, 2. Milan Ondrášovi, 3. Pavol Smolinský. Najkrajšie výpestky poputujú na oblastnú výstavku. Každý, kto ochádzal z tohto vydareného podujatia v Letničí, si musel pomyslieť – príroda je krásna, neničme si ju! Poďakovanie patrí všetkým vystavovateľom, organizátorom, ako aj návštevníkom bez ktorých by to všetko vlastne nemalo zmysel. Ešte raz, vďaka za toľkú nádheru!

A. Vrábelová